психолог онлайн

Ознаки та причини прокрастинації

14.11.2023
Ознаки та причини прокрастинації

Як часто ви полюбляєте відкладати свої справи на потім? Завжди знаходиться причина, щоб виконати їх наступного дня, тижня чи місяця. У цій статті ми познайомимо вас із терміном "прокрастинація" та розповімо, як її визначити у себе.

Що таке прокрастинація?

Прокрастинація - це нездатність або тенденція відкладати початок або завершення важливих завдань, при цьому витрачаючи час на непродуктивні або менш важливі справи. Прокрастинатори відкладають виконання обов'язків до останнього моменту, нерідко відчуваючи стрес, тривогу та зниження загального самопочуття. Саме тому прокрастинація має негативний вплив на нашу психіку і може заважати досягненню успіху.

Прокрастинація у світі та Україні

Прокрастинацією стикається приблизно 30-40% усіх українців, зокрема найбільше нею страждають люди у віці від 14 до 29 років. Це може бути пов'язано зі зростаючим навантаженням, високим рівнем стресу та великою кількістю виконуваних завдань у цій віковій групі.

За статистикою, близько 95% студентів світу заявляють, що мають проблеми із прокрастинацією. Серед українських студентів цей відсоток становить навіть 60%. Причинами прокрастинації серед студентів можуть бути низький рівень самодисципліни, неефективне планування часу, невпевненість у власних здібностях або невміння керувати стресом.

Як розпізнати, що у вас прокрастинація?

Ось декілька ознак, які можуть свідчити що людина прокрастинатор:

 1. Відкладання справ: ви постійно переносите важливі справи на потім без об'єктивних причин.
 2. Відволікання: відчуття постійної потреби відволікатися від виконання завдань, перевіряти соціальні мережі, переглядати відео або займатися іншими несуттєвими справами.
 3. Відчуття стресу: якщо ви постійно відчуваєте стрес через невиконані завдання або відсутність прогресу.
 4. Відчуття провини: через невиконані завдання або відкладання справ.

Отже узагальнюючи прокрастинатор - це людина, яка має тенденцію відкладати важливі справи на потім, зазвичай замість того, щоб робити їх відразу

Види прокрастинації:

Прокрастинація може приймати різні форми та виявлятися в різних ситуаціях. Ось кілька типів прокрастинації:

 • Класична прокрастинація: Відкладання виконання завдань до останнього моменту або до тих пір, поки термін вже минув.
 • Спотворена прокрастинація: Це коли людина відкладає важливі справи, але при цьому займається іншими, можливо менш важливими або навіть непотрібними справами, щоб уникнути основного завдання.
 • Перфекціоністична прокрастинація: Коли людина відкладає виконання завдання через страх несхвалення або неспроможності досягти ідеального результату.
 • Розважальна прокрастинація: Відволікається на розважальні або відпочинкові дії (такі як перегляд відео, читання новин або просто лежання), замість виконання потрібних завдань.
 • Культурна прокрастинація: Відкладання завдань через соціальний тиск або очікування, що інші також відкладають їх (наприклад, студенти можуть відкладати виконання робіт до останнього моменту через те, що це вважається нормою в середовищі вищої освіти).

Ці типи можуть перетинатися, і в реальному житті часто спостерігаються різні комбінації прокрастинаційних поведінок.

Поширені причини прокрастинації

У будь-якому випадку, у кожної особи можуть бути й інші причини. Ось кілька з них:

 1. Низька самооцінка: відчуття, коли людина не вірить у свої здібності і сумнівається, чи варто витрачати час і енергію на конкретне завдання.
 2. Перфекціонізм: може призводити до надмірного фокусу на деталях, постійного перероблення завершених проектів і постійних стурбованостей про завдання.
 3. Внутрішній страх: виконане завдання може не виправдати як ваших очікувань, так і очікувань інших. Тоді з’являється страх провалу та критики.
 4. Відсутність мотивації: ця причина дуже актуальна для прокрастинації на роботі, у особистому розвитку і т. д.
 5. Невміння планувати час та розставляти пріоритети: наприклад, ви робите, то одне завдання, то перемикаєтеся на інше і в результаті - жодного не виконуєте.

Прокрастинація як боротися з проблемою

Якщо ви помічаєте такі ознаки у собі, важливо звернути на це увагу і вжити кроки аби перемогти прокрастинацію.

Це може включати планування свого часу, створення реалістичних цілей, використання технік самодисципліни та зосередженості, а також знаходження мотивації для виконання завдань.

Важливо також шукати підтримку від оточуючих та, при необхідності, розглянути можливість звернутися до коуча, психолога, психотерапевта, який допоможе вам управляти прокрастинацією та розвивати продуктивність.