психолог онлайн

8 методів, що допоможуть вам запам'ятати інформацію

14.11.2023
8 методів, що допоможуть вам запам'ятати інформацію

Хороша память – крутий та помічний інструмент і для роботи, і для приватного життя. Однак це нормально, якщо ви поки що не можете ним похизуватись. Проблеми з пам'яттю або труднощі з запам’ятовуванням інформації – поширені в наш час. Є дуже багато факторів, що впливають на це: стреси, великі обсяги нової інформації, швидкість її надходження, постійні нові інтелектуальні виклики, психологічні проблеми, втома. Все це впливає на здатність нашого мозку фокусуватись на необхідних матеріалах, знижує рівень уваги та, як наслідок, погіршує запам'ятовування. Але, неодноразово доведено, що пам’ять можна покращувати вправами та різними “хитрощами” й у цій статті про них і поговоримо!

Що робити, щоб запам'ятовувати краще?

Не накопичуйте зайве.

Важко концентруватись на необхідному, коли воно серед безлічі менш важливої інформації. Визначте власні “інформаційні пріоритети” та очистіть простір від зайвого. До прикладу, якщо ви ставите собі задачу вивчити інформацію про теорію бізнесу – відпишіться від каналів з контентом, що не стосується цієї теми й обмежте власне споживання його, на час поки намагаєтесь вивчити та запам’ятати більш важливий для вас матеріал.


Візуальна підтримка уваги.

Ви можете робити замітки, клеїти кольорові стікери на необхідні матеріали, друкувати зображення чи брати предмети, що нагадують вам про важливу тему, та розміщувати їх на видних місцях. Чим частіше ви отримуєте візуальний “сигнал” про щось – тим краще воно фіксується у вашому розумі, ніби займаючи більш важливе місце. Якщо далі використовувати приклад про вивчення теорії бізнесу, то на практиці цей метод може виглядати так: роздрукована цитата та фото якогось видатного бізнесмена, прикріплена на ваш холодильник, щоб постійно нагадувати про важливість цієї інформації для вас.


Хороші звички.

Щоб запам'ятовувати інформацію, вам у нагоді стануть самодисципліна та хороші звички. Наприклад, звичка спочатку вчитись, а потім – дивитись розважальні чи іншої тематики відео. Або класти речі завжди в одне й те ж місце. Чи планувати свій день наперед, виділяючи час для вивчення чи повторення інформації. 


Якісний відпочинок та сон.

Втома дуже негативно впливає на мозкову активність та організм в цілому. Якщо ви ставите собі за мету покращити власну пам'ять та увагу – зробіть акцент також й на своєму графіку сну та переконайтесь, що спите рівно стільки, скільки потрібно – не менше та не більше. Також рекомендуємо звернути увагу на те, чи якісно ви відпочиваєте, чи не заважає вам постійне відчуття втоми, чи має ваш організм звідки брати сили на такий процес, як запам'ятовування інформації. 


Вчіть усвідомлено.

Якщо ви працюєте з інформацією, яку хочете запам'ятати – робіть це в приємній,тихій та спокійній атмосфері, де вас ніщо не відволікає. Найкраще вчитись за столом або в іншому місці, де зазвичай ви не відпочиваєте та не займаєтесь іншими справами. В процесі запам'ятовування інформації намагайтесь не просто “зубрити”, а усвідомлювати та розуміти матеріал, на незрозумілих частинах – зупинятись та поглиблюватись в тему. 


Задіюйте всі можливі органи чуття. 

Коли намагаєтесь щось запам'ятати – створюйте асоціації та фантазуйте. Асоціації можуть стосуватись як кольорів, форм, персонажів, подій, так і запахів, відчуттів на дотик чи навіть смаків. Навіть якщо тема видається занадто “серйозною”, щоб думати про те, чим вона пахне – спробуйте. Коли ви задіюєте кілька органів чуття опрацьовуючи якусь інформацію й концентруєте свою увагу на них – ваш мозок краще фіксується на темі й надалі вам простіше “дістати” цю інформацію з пам'яті, коли це необхідно. 


Додайте емоцій.

Запам'ятовувати “холодну” інформацію набагато важче, адже природньо звертати увагу на щось, що викликає емоції чи переживання. Тому спробуйте додати експресії в матеріал,який хочете вивчити, прочитавши чи продекламувавши його театрально та емоційно. 


“Ефект краю”

Дослідження показують, що наш мозок набагато простіше запам'ятовує початок та кінець матеріалу, будь то книга чи лекція. Знаючи це, ви можете формувати інформацію, яку хочете запам'ятати так, щоб найскладніші або найважливіші її частини були з самого початку в процесі вивчення.