Бізнес і ПТСР у ветеранів війни

22.04.2025
Бізнес і ПТСР у ветеранів війни

Військові піддаються стереотипам у цивільному професійному середовищі

Згідно з дослідженням IREX, близько 32% працевлаштованих ветеранів переконані, що їм відмовлять в працевлаштуванні через свій статус УБД. Також демобілізованим військовим пропонують продовжити працевлаштування у військовій сфері в 82% випадків.

Таблиця причин труднощів із працевлаштуванням ветеранів війни з ПТСР: від стигми до травм

Таблиця: Топ-3 сфери працевлаштування серед ветеранів, які продовжують та які не продовжують службу.

Таблиця сфер працевлаштування військових з ПТСР

Проблема інтеграції військових в цивільне життя існує разом з упередженнями про низький рівень соціальної адаптації серед працівників українського бізнесу. Також роботодавці уникають найму ветеранів через наявність у них пост-травматичного стресового розладу.

Пост-травматичний стресовий розлад (ПТСР) виникає не у всіх військових

Міністерство Оборони України зазначає про те, що на ПТСР «хворіє» лише 29% військовослужбовців. 

ПТСР — це розлад, який розвивається у відповідь на фізичну травму, психічне або емоційне потрясіння, що загрожують життю або здоровʼю.

Тому називати ПТСР хворобою — некоректно, адже розлад сам по собі — це стан, який впливає на функції організму та може мати або не мати симптомів його прояву.

Ілюстрація факторів ризику ПТСР: травматична подія, відсутність підтримки, генетика, попередні травми

Під час загострення симптомів ПТСР в мозку активізується та ж сама ділянка, яка була активна під час травматичної події. Тому якщо мозок людини з ПТСР помічає тригер, що нагадує передумови вже отриманої травми — він автоматично відтворює відчуття, які супроводжували цю травму в минулому — і це викликає стрес.

Гостра реакція на стрес зумовлена дуже швидкою роботою лімбічної системи і неокортекс не встигає обробити нейронний імпульс. В момент «відтворення» травматичної події, емоційні реакції переважають над раціональними діями — і саме це може занепокоїти потенційних роботодавців.

 

«Включення до проєкту, де досвід війни це ресурс, а не перешкода — це ключовий інструмент здорової інтеграції демобілізованих військових»

Аліса Різніченко, психолог HoldYou

ПТСР у соціальній адаптації

ПТСР дійсно може ускладнювати взаємодії у соціумі через відчуття самотності або страху соціального осуду, втім саме соціальна комунікація полегшує сипмтопи цього стану, особливо у поєднанні психотерапії та медикаментозного лікування розладу.

Так українські бізнеси Uklon і Projector створити безоплатну програму навчання для здобуття нової професії для ветеранів війни, де вони можуть опанувати нову професію в, IT, креативних та діджитал сферах.

 

Компанія WOG реінтегрує військових в український бізнес, створивши «Академію кави», де учасники отримали практичні знання для відкриття власного кавового бізнесу, пріоритезуючи прийняття і розуміння під час навчання.

 

Водночас ДТЕК створив програми для своїх працівників, які долучилися до війська, що передбачають системну психологічну підтримку та соціальну взаємодію у професійному середовищі в межах ініціативи «Ветеран Плюс».

 

Компанія Carlsberg Ukraine також зберігає робочі місця для мобілізованих співробітників, а також надає ветеранам безкоштовні юридичні, карʼєрні і психологічні консультації. Також станом на квітень 2025, філіал в Україні займається збором коштів для реінтеграції та реабілітації військових в межах своєї ініціативи «Бігозбір».

 

Всеукраїнський центр воєнної травми Superhumans не тільки займається фізичною реабілітацією, а популяризує лагідну адаптацію ветеранів, пріоретизуючи соціальну взаємодію і надаючи кар’єрні консультації в технічних напрямках розвитку бізнесу в Україні.

Усміхнений чоловік, колишній військовий у діловому костюмі за робочим столом в офісі — символ професійної підтримки

Відчуваєш труднощі з адаптацією після служби? Психолог HoldYou допоможе впоратись!

На HoldYou працюють досвідчені психотерапевти, які спеціалізуються на роботі з військовими та ПТСР. Тут безпечно, конфіденційно та доступно – допомога поруч, коли вона справді потрібна.

З чого почати лікування ПТСР?

  • Зверніться до кваліфікованого психотерапевта, що спеціалізується на роботі з розладами психіки. Платформа HoldYou налічує більше 20 спеціалістів, що працюють з симптомами і причинами ПТСР для здорової інтеграції травми в психіку.
  • За необхідності, впровадьте медикаментозне лікування разом зі своїм психіатром.
  • Долучайтеся до ініціатив та програм від українських бізнесів, що підтримують реінтеграцію військових у цивільне життя через соціальну взаємодію.

Люди, що мають ПТСР — не приречені, і в умовах війни кількість людей, що мають цей розлад, зростає. Дослідження розладу (як спосіб зрозуміти його вплив на соціальну поведінку) сприяє плавному процесу інтеграції військових у цивільне життя.