психолог онлайн

Селфхарм у підлітків: причини та допомога

14.11.2023
Селфхарм у підлітків: причини та допомога

Селфхарм (self-harm) є серйозною проблемою психічного здоров'я, особливо серед підлітків та молоді. Це небезпечна поведінка, яка може мати серйозні наслідки для фізичного та емоційного стану особи. В даній статті ми розглянемо, що таке селфхарм, його форми, можливі причини та способи допомогти підлітку, який займається самопораненням.


Що таке селфхарм?

Самопоранення (селфхарм) - це навмисна фізична шкода собі, яка може включати різання, удари, опікання та інше. Ця поведінка може бути спробою впоратися з емоційними болями, стресом або внутрішніми конфліктами.

Які є форми селфхарму?

Селфхарм може приймати різні форми, і це важливо розуміти, оскільки це може включати різні способи шкоди собі. Ось деякі з найпоширеніших форм:

 1. Порізи. Поранення за допомогою гострого предмета, що може призвести до порізів на шкірі. Такими як ножі, голки, скло тощо.

 2. Обпікання. Використання теплових джерел (наприклад, спалений предмет або запальничка) для нанесення опіків на шкірі.

 3. Удари. Удари себе об стіну, підлогу або інші поверхні можуть бути способом фізичного виразу емоцій.

 4. Укуси. Гризіння частин тіла.

 5. Дерматіломанія. Постійне пошкодження шкіри, що може призвести до ран та інфекцій.

 6. Удушення. Самошкода шляхом удушення себе, наприклад, стиснення горла.

 7. Отруєння. Прийняття отруйних речовин або ліків у недорадний спробі завдати шкоди.

 8. Нанесення садистських ран. Шляхом завдання максимальної шкоди та болю, може бути пов'язана з бажанням контролювати себе або виразити внутрішній біль.

Причини селфхарму

Це може мати різноманітні причини, і вони можуть бути досить складними та особистими. Важливо пам'ятати, що селфхарм не є нормальною або здоровою реакцією на стрес чи проблеми, в таких випадках важливо шукати професійну допомогу. Ось деякі можливі причини:

 1. Відчуття емоційної недостатності. Особа може відчувати нездатність ефективно впоратися зі своїми емоціями, особливо якщо вони є негативними або дуже інтенсивними. Селфхарм може виглядати як спосіб вивільнити або виразити ці емоції.

 2. Самооцінка та ідентичність. Низька самооцінка, відчуття власної неприйнятності або невпевненість у собі можуть призвести до бажання покарати себе або відчути контроль над власним тілом.

 3. Відсутність ефективних стратегій проживання емоцій. Індивід може не знати, як ефективно впоратися зі стресом, тривогою або депресією. Тоці це може виглядати як спосіб знайти хоча б тимчасовий вихід зі складної ситуації.

 4. Вплив ровесників або групова динаміка. У деяких випадках, особливо серед підлітків, саморана може виникати під впливом групи однолітків, де ця поведінка може розглядатися, як спосіб показати "належність" до певної групи або виразити схвалення.

 5. Внутрішній конфлікт та біль. Іноді люди можуть переживати внутрішній конфлікт, біль, які важко описати словами. Самопошкодження може бути спробою знайти зовнішній вираз для цього внутрішнього стану.

 6. Депресія та тривога. Під впливом депресії або тривоги, людина може шукати способи знеболення або розрядження емоцій.

 7. Відсутність підтримки. Брак підтримки, розуміння або нездатність поділитися емоціями з оточуючими може спонукати особу до саморани, як способу заповнення цієї пустоти.

У цій статті ми розглянули різні аспекти селфхарму: від того, що це означає та які можуть бути форми, до можливих причин, які ведуть до цього виду поведінки. Важливо пам'ятати, що для осіб, які займаються самошкодою, допомога та підтримка є необхідними.

Якщо ви або хтось, кого ви знаєте, стикаєтеся з проблемою селфхарму, негайно шукайте підтримку від професіоналів. Важливим кроком на шляху до одужання може стати звернення до психологічного сервісу. У HoldYou досвідчені психологи, які можуть надати ефективну допомогу та консультації як онлайн, так і особисто у центрі у місті Київ.