психолог онлайн

Занижена самооцінка

14.11.2023
Занижена самооцінка

Занижена самооцінка - це стан, коли людина занадто неадекватно оцінює свої здібності, можливості та досягнення. Люди з заниженою самооцінкою зазвичай вважають себе менш компетентними та менш привабливими, ніж є насправді, та можуть відчувати себе незначними та непотрібними. Це може вплинути на її поведінку та рішення в житті, що в свою чергу може призвести до незадоволення своїм життям та неможливості досягнути бажаного рівня успіху. 

Як проявляється занижена самооцінка?

Те як занижена самооцінка проявляється може залежати від унікальних особливостей людини. Проте є певні прояви, які можуть бути спільними, зокрема:


 • страх провалу і невпевненість у своїх здібностях;

 • застосування перфекціоністського підходу до життя і роботи;

 • негативна ставлення до себе і занижена самоповага;

 • застосування вигаданого стандарту для себе і постійне порівняння себе з іншими людьми;

 • уникнення викликів і нових задач;

 • відчуття внутрішньої некомпетентності та низької цінності;

 • негативний погляд на себе та на власні досягнення;

 • невіра у свої можливості, відмова від викликів та нових досвідів;

 • відчуття тривоги, страху та незручності в соціальних ситуаціях;

 • схильність до самокритики;

 • постійний стан напруги та стресу7

Що могло стати причиною заниженої самооцінки?

Негативний досвід у дитинстві.

Досвід, який ми здобуваємо у дитинстві, може вплинути на нашу самооцінку. Якщо людина виростала в середовищі, де її критикували, не цінували або постійно доводили до сліз, це може призвести до заниженої самооцінки в подальшому.


Перфекціонізм.

Люди, які прагнуть до ідеальності в усьому, можуть мати занижену самооцінку, оскільки вони ніколи не задовольняються своїми досягненнями. Вони завжди знаходять щось, що можна покращити, і ніколи не вважають свою роботу достатньо доброю.


Соціальні порівняння.

Люди постійно порівнюють себе з іншими, особливо з тими, хто має вищу соціальну позицію або досягнення. Якщо людина постійно вважає, що її досягнення менші, ніж у інших, це може призвести до заниженої самооцінки.


Негативні внутрішні монологи.

Ми можемо бути надто критичними до себе у своїх думках. Якщо людина має негативні внутрішні монологи, вона може переконувати себе, що вона недостатньо добра, розумна або здатна. Це може призвести до заниженої самооцінки і недостатньої впевненості у собі.


Невдачі та провали.

Кожен з нас допускає помилки та зазнає невдач у житті. Але якщо людина не може прийняти свої невдачі та провали, це може призвести до заниженої самооцінки. Вона може почувати себе недостатньою або непридатною, що може підірвати її впевненість у собі.


Негативні впливи з зовнішнього середовища.

Суспільство може мати негативний вплив на самооцінку людини. Наприклад, якщо середовище, в якому живе людина, ставить високі вимоги до зовнішності або досягнень, то це може призвести до заниженої самооцінки.


Погані стосунки.

Стосунки з близькими людьми можуть мати великий вплив на нашу самооцінку. Якщо людина має погані стосунки з батьками, партнером чи друзями, це може призвести до зниження впевненості в собі та заниженої самооцінки.