Тіні особистості: що приховує твоя тінь?
Тіні особистості: що приховує твоя тінь? Вправи, які допоможуть краще зрозуміти себе
У кожної людини є набір різних аспектів, які визначають її характер, поведінку, сприйняття світу. Разом з цими відкритими проявами є тіньова сторона, яку контролювати набагато складніше. Найчастіше вона виражається, коли ми відчуваємо емоційне збудження, радість, переживаємо кризу.
Тіні особистості абсолютно не усвідомлюються людиною. Щоб розібратися в них, необхідно сповільнитися і простежити за своїми відчуттями в момент вираження емоцій.
Як дізнатися, що приховує ваша тінь? Які вправи допоможуть краще зрозуміти себе? Розберемося в статті.
Що таке тінь особистості?
У певному сенсі тіньова сторона людини — її друге «Я». Те, що заховане глибоко і проявляється на підсвідомому рівні.
У стародавні часи вважалося, що людина без тіні — порожня та нежива. Ніби продала душу дияволові. Втратити свою тінь — значить втратити частину душі.
Психологія розглядає це поняття інакше. Тіньова сторона розкриває внутрішні та несвідомі грані особистості. Те, що є «зворотнім боком» психіки, негативним аспектом, і відхиляється свідомим его. Підсвідомість ховає в цій «чорній дірі» справжні бажання, ресурси, стимули, спогади, прожитий досвід, негативні риси. Наприклад, егоїзм, скупість, ревнощі. «Я не жадібний, просто фінанси зараз не дозволяють» і т.п.
Розробив теорію про існування тіней особистості Карл Юнг, швейцарський психіатр.
Розібратися в собі, власних відчуттях і визнати свої недоліки — складно. Але якщо ви зробите це, то зможете навчитися використовувати свої мінуси з користю для себе і суспільства.
Вправи, які допоможуть краще зрозуміти себе
«Процес 3-2-1»
Цей метод допоможе знайти приховані емоції, почуття, риси характеру.
Крок №1. Подумайте про людину, до якої відчуваєте або позитивні, або негативні емоції. Це може бути знайомий або колега, з ким у вас конфлікт. Або, наприклад, близький друг, до кого ви ставитеся тепло і відкрито.
Якщо не можете згадати реальну людину, уявіть персонажа з книги або фільму.
Коли представили таку людину, розгляньте її уважно. У що вона одягнена, як виглядає, поводиться. Опишіть її максимально детально. Потім зі списку виберіть те, що викликає роздратування — її спонукання, зовнішній вигляд, особистісні якості тощо.
Крок №2. Поговоріть із нею. Уявіть, що ця людина стоїть навпроти і ви можете висловити все, що накипіло. Будь то добре чи погане.
Потім подумки поміняйтеся місцями зі співрозмовником і дайте відповідь на свої ж питання. Наприклад: чому ти поводишся так, що трапилось і т.п.
Пам'ятайте, люди не приходять у ваше життя просто так. Тому обов'язково запитайте в уявної людини, чому вона вас вчить?
Крок №3. Станьте цим персонажем ненадовго. Відчуйте його. Постарайтеся побачити світ очима цієї людини. Які емоції вона відчуває, як поводиться.
Поки перебуваєте в чужому тілі, спробуйте не помічати негатив, а знайти позитивні риси і сторони.
Запитайте себе:
-
Що позитивне можете винести з цього стану?
-
Де застосуєте це?
«Внутрішні ресурси»
Метод допоможе опрацювати внутрішній ресурс, який потрібен для проживання стресових, напружених ситуацій. Ви знову зможете повірити в себе і свої сили.
Техніка виконання складається з семи кроків:
-
Згадайте свої досягнення;
-
Запишіть все, що допомогло прийти до мети. Наприклад, ваше вміння заручитися підтримкою, знання, способи комунікації тощо;
-
Згадайте свої відчуття та емоції;
-
Знову пригадайте свою історію успіху та спробуйте побачити щось нове, на що не звертали раніше уваги;
-
Опишіть важливу мету розвитку;
-
Подумайте, як ваші навички і ресурси допоможуть досягти цієї мети;
-
Які кроки зможете зробити вже зараз.
Техніка «Золота тінь»
За допомогою цієї вправи ви зможете визначити свою «золоту тінь», усвідомити її вплив і втілити її в життя. Ви дізнаєтеся, на що можна розраховувати в складній ситуації.
Опис:
-
Подумайте про людину, яка надихає вас, ким ви захоплюєтеся. Перерахуйте її особистісні якості, риси характеру і навички, якими хотіли б оволодіти. Як думаєте, в чому її індивідуальність?
-
Згадайте ситуації (чим більше — тим краще), коли ви відчували такий же потужний ресурс. Які емоції переважали?
-
Що призвело до появи цієї якості або досвіду?
-
Що ви можете зробити, щоб частіше знаходитися в такому стані?
В нас живуть різні образи — дитина, дорослий, критик і т.п. У певних ситуаціях образи проектуються зовні. Це відбувається на підсвідомому рівні. Часто ми не можемо це контролювати. Техніки та методи, описані в статті, допоможуть побачити ці образи, навчать працювати з ними.
Якщо складно виконувати вправи, ви не бачите результату, але хочете розібратися з внутрішнім «Я», може бути корисна психологічна допомога. Психолог онлайн — це зручний спосіб розібратися в собі, перебуваючи при цьому в комфортній і безпечній обстановці.