психолог онлайн

Шукали психолога, а виявилось потрібен психіатр

19.03.2024
Шукали психолога, а виявилось потрібен психіатр

Слово психіатр у багатьох асоціюється з чимось страшним, якоюсь психічною хворобою яка небезпечна для оточуючих. Коли психолог направляє пацієнта на консультацію до психіатра, це може викликати певне занепокоєння або страх у людини. Проте варто зрозуміти, що це лише частина процесу забезпечення оптимального психічного здоров'я. І в цій статті ми поговоримо про різницю між психологом та психіатром і чому не варто боятися останнього.

Яка різниця між психологією та психіатрією

Психіатрія, як галузь медицини, спеціалізується на діагностиці та лікуванні психічних розладів, від депресії до шизофренії. Тобто психіатри можуть працювати з такими запитами як і психологи, наприклад:

 • Депресія.
 • Залежності.
 • Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
 • Розлади адаптації.
 • Порушення харчової поведінки.
 • Розлади сну.
 • Психосоматичні розлади.

Але коли психолог сприймає ситуацію, що виходить за межі їхніх компетенцій або коли пацієнт виявляє симптоми, які вказують на можливе серйозне психічне захворювання, вони можуть рекомендувати консультацію з психіатром. До таких симптомів можуть відносити:

 • Біполярний афективний розлад.
 • Дитячі та підліткові психічні розлади.
 • Обсесивно-компульсивний розлад.  
 • Психосексуальні розлади.
 • Соматоформні розлади.
 • Психотичні розлади.
 • Деменція.
 • Шизофренія.

І тут вже обов’язково має працювати психіатр, бо при таких розладах може знадобитися медикаментозне лікування, яке не в праві призначати психолог.

Але важливо розуміти, що психіатрія - це не просто про лікування важких психічних розладів, але і про надання допомоги людям у керуванні стресом, наприклад анксіозністю та іншими емоційними проблемами, які можуть впливати на їхнє щоденне функціонування. Психіатри можуть працювати разом з пацієнтами, щоб розробити індивідуальний план лікування, який може включати як медикаментозні засоби, так і психотерапію.

Хто такий психіатр та як він працює

Отже, психіатр - це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці різних психічних захворювань. Він (або вона) пройшов медичну освіту, а потім спеціалізувався в галузі психіатрії. Психіатри можуть призначати ліки, проводити психотерапію та координувати лікування пацієнтів з психічними порушеннями.

Одна з ключових особливостей психіатрії полягає в тому, що психіатри можуть діагностувати психічні розлади та захворювання, використовуючи медичні тести та оцінку пацієнта. Вони також мають глибокі знання про фізіологію мозку та вплив хімічних речовин на психічне здоров'я.

Хто такий психолог

Натомість психолог - це фахівець у галузі психології, який вивчає мислення, поведінку та емоції людини. Психолог може мати різні спеціалізації, такі як клінічна психологія, когнітивна психологія, соціальна психологія тощо. Вони здобувають вищу освіту у галузі психології та можуть мати додаткові сертифікації у конкретних областях та напрямках.

Психологи зазвичай працюють із пацієнтами, щоб допомогти їм зрозуміти свої емоції, вчитися керувати стресом та покращувати якість свого життя. Вони використовують різні методи, такі як психотерапія, когнітивно-поведінкова терапія, групова терапія та багато інших методів, щоб допомогти своїм пацієнтам.

Різниця між психіатром та психологом

Основна різниця між психіатром та психологом полягає в їхній освіті та підходах до лікування.

 1. Освіта: Психіатри проходять медичну освіту та спеціалізацію у галузі психіатрії, тоді як психологи здобувають вищу освіту у галузі психології.
 2. Медичне лікування: Психіатри можуть призначати ліки для лікування психічних захворювань, в той час, як психологи зазвичай спеціалізуються на психотерапії та інших психологічних методах.
 3. Діагностика та лікування: Психіатри зазвичай спеціалізуються на діагностиці та лікуванні серйозних психічних розладів, таких як шизофренія, біполярний розлад та депресія, у той час, як психологи частіше працюють з проблемами емоційного та психологічного благополуччя.

Обидва ці види фахівців мають своє місце в системі охорони здоров'я та можуть допомогти людям з різними психічними потребами. Вибір між психіатром та психологом може залежати від конкретної ситуації пацієнта, його потреб та уподобань. Важливо також пам'ятати, що психолог та психіатр працюють разом, коли це необхідно, для забезпечення повного та комплексного лікування своїх пацієнтів.