Маніпулятор. Аб’юзер. Перверзний нарцис. Хто ці люди?
Аб’юзер, нарцис, маніпулятор, невротична особистість — це поняття, міцно вкорінені у свідомості. Але що стоїть за ними — демонічний образ або людина з психічним розладом?
Люди часто плутають ці терміни. Але в кінцевому рахунку приходять до єдиного знаменника -— це нарциси. Однак нарцисизм не завжди супроводжується маніпуляціями, соціопатією або будь-якою формою насильства.
Для психологічно здорової людини спілкування з такими людьми є руйнівним. Нерідко це призводить до глибокої депресії або апатії.
Чоловік — маніпулятор, нарцис, рятівник? Розберемося в статті.
Маніпулятор
Ця людина — професіонал. Зрозуміти, що вами маніпулюють, непросто. Такі люди діють інтуїтивно, м'яко, настільки непомітно, що вам і в голову не прийде шукати підводні камені в поведінці. Маніпуляції в стосунках — не рідкість. Наприклад, часто відчуваєте провину, хоча не зробили нічого поганого. Перестали бачитися з друзями, рідше відвідуєте батьків, а ексклюзивні сукні в гардеробі змінилися на спортивки та безформні худі.
Прихованими маніпуляторами можуть виявитися друзі, родичі, колеги, начальник або друга половинка.
І якщо починалося спілкування легко і в задоволення, то подальший розвиток стосунків може сильно змінитися.
Ознаки:
-
Ви постійно відчуваєте провину;
-
Вам навішують ярлики, оцінюють;
-
Від вас вимагають співчуття і жалю. Маніпулятор представляється як жертва і чекає, що ви його пошкодуєте, заспокоїте та підтримаєте;
-
У вас нерівні відносини з партнером. Наприклад, якщо трапиться невдача, винні всі, але не маніпулятор. Але коли відбувається щось у вас на роботі, підтримки не чекайте. Адже винні ви самі!
-
Поступово віддаляєтесь від родини і друзів. Вирішите (не без допомоги маніпулятора) провести вечір вдома, ніж у кафе з подругами;
-
Маніпулятор часто апелює до думки інших. Звичайно, цих «інших» може і не бути. Але фрази на кшталт: «Всі говорять, що ти дивно поводишся» надійно закріпляться у ваших діалогах;
-
Його колишні — жахливі. Тільки вони винні в розриві відносин.
Аб’юзер
Слово «аб’юз» останнім часом набуло небувалу популярність. Будь-яке психологічне або емоційне насильство вважається ознакою аб’юзивних відносин. Розберемося, чи так це.
Аб’юзер — це людина, яка застосовує по відношенню до інших насильство, образи, приниження, шантаж, жорстокість. Або примушує до чогось всупереч їхньому бажанню. Переслідувач зробить все можливе, щоб людина відчувала дискомфорт. Нерідко об'єкти насильства стають жертвами невротичної депресії.
Ознаки:
-
Ви завжди напоготові. Намагаєтеся підібрати правильні слова і фрази. 100 разів подумаєте, перш ніж скажете що-небудь, боячись розсердити партнера.
-
Газлайтінг. Половинка часто впливає на ваше сприйняття реальності: «Я такого не говорив, тобі здалося», «Ти вигадуєш, цього не було» і т.п.
-
В основі лежать ознаки тиранії (тиран — це людина, яка ніколи не знайде задоволення).
-
Доводиться постійно звітувати, де ви були і з ким.
-
Партнер ображає, говорить неприємні слова, посилаючись на жарт.
-
Доводиться часто вибачатися, хоч ви нічого не зробили. Людина, до якої застосовують емоційне насильство, втрачає впевненість у собі.
-
Ваші досягнення знецінюються, а сильні сторони ігноруються.
-
Аб’юзер то купає вас у любові, то стає холодним і байдужим.
-
Надмірні ревнощі та обмеження свободи.
-
Перекладання відповідальності за вчинки на партнера. Адже його спровокували і змусили зробити так, а не інакше.
Перверзний нарцис
Нарцисами називають людей, які вважають себе унікальними особистостями. Це є особливістю їхньої психіки. Їм здається, що вони в усьому перевершують інших. Нарцисизм — улюблена хвороба світського суспільства.
Такі риси характеру притаманні багатьом людям. Здорові особи трансформують їх в амбіції, цілі та бажання. У той час як людей з психічним розладом може здолати невротична депресія або біполярні розлади.
Нарциси сфокусовані на собі. Страждають манією величі та зверхністю. Для них існує лише один ідеал — він сам!
Ознаки:
-
Перебільшення результатів і здібностей. Такі люди постійно чекають захвату від оточуючих.
-
Мрії про владу, тріумф або бездоганного партнера. На початку нарцис готовий на все, щоб показати, наскільки сильна його симпатія. Але робити він це буде не безкорисливо, а чекаючи на оплески, схиляння і захоплення з боку інших людей.
-
Ретельно обирає оточення. З ким попало дружити не стане, адже почесне звання «друг» потрібно заслужити. Як правило, ідеальною зовнішністю, достатком або статусом.
-
Потребує заохочення, нехай це і прості домашні клопоти.
-
Всі йому винні. У нарциса завищені очікування, вимагає, щоб його проблеми вирішувалися за першим покликом.
-
Для досягнення цілей використовує таланти і навички інших людей.
-
Почуття емпатії та провини йому не знайомі.
-
Заздрісний, але при цьому думає, що й інші заздрять йому.
-
Зарозумілий. Щиро переконаний у своїй вищості.
Жертвою перверзного нарциса ніколи не буде слабка і невпевнена в собі особистість. Він вибирає яскравих, незалежних, успішних людей.
Способи маніпуляції:
Незначна сварка може спровокувати напад люті та злості; невиконання обіцянок; розкриття таємниці, нібито «випадково», адже він нікого не хотів образити; бойкот, ігнорування партнера в якості покарання за проступок; безпричинне охолодження відносин і т.п.
Як спілкуватись:
1. Маніпулятор:
Не забувайте про свої права; зберігайте дистанцію; не реагуйте на слова кривдника; навчіться говорити «ні»; розкажіть про наслідки; дайте відсіч.
2. Аб’юзер:
Багато хто впевнений, що аб’юзер — обов'язково соціопат. Однак нi. Соціопат — це людина, яка ігнорує суспільні норми, замкнута, агресивна, почасти безсердечна. Навіть при наявності схожих якостей, соціопатія і аб’юз — не одне й те саме.
Не намагайтесь з'ясовувати відносини, вас все одно не почують; скоротіть дистанцію, мінімізуйте спілкування, спробуйте розірвати цей деструктивний зв'язок; не звинувачуйте себе.
3. Перверзний нарцис:
Встановіть особисті кордони і попросіть їх дотримуватися; уникайте відвертих розмов, не діліться секретами; не приймайте допомоги від нарциса; залишайтеся впевненим у собі; зберігайте дистанцію.