Header logo

Як подолати страх перед походом до гінеколога

30.08.2022

Як подолати страх перед походом до гінеколога

Страх гінеколога

Зніяковіння, сором та тривога, що переростають у страх. Відміна запису до лікаря в останній момент. Пошук способів самолікування чи народних методів, замість того щоб йти до гінеколога. Хвилювання, що мало не доводять до сліз. Відчувати це все перед походом до лікаря – не є нормально. І все ж, кожна третя жінка стикалась з цим. Страх походу до гінеколога є дуже поширеним і щоб подолати його слід розуміти причини його виникнення. У статті зібрали поради психолога.

Які страхи є найпоширенішими?

- контакт посторонньої людини з чимось особистим;

- виявлення серйозної хвороби;

- осуд від лікаря;

- грубе поводження лікаря;

- збудження або поява виділень в процесі огляду;

- страх больових відчуттів.

Які причини виникнення цих страхів та як з ними боротись?

Соціальні упередження. Ні для кого не таємниця, що положення жінки у суспільстві досі є, скажімо так, незадовільним. Жінка, що має багато статевих партнерів, не народила до 30 років чи не має партнера взагалі –  постійно отримує суспільний осуд.

Це є абсолютно невиправданим та несправедливим явищем. І все ж воно існує. Похід до гінеколога може викликати підсвідомий страх дівчат почути питання про кількість партнерів чи пораду швидше народити. Абсолютно природні явища, такі як волосся на тілі, виділення чи запахи – лякають жінок, здаються їм достатніми для осуду та відчуття сорому. Це абсурдно й дуже жорстоко.

Варто розуміти: подібні коментарі чи питання є ознакою непрофесійності та навіть звичайної невихованості. Єдина задача лікаря – провести огляд, визначити стан та можливі проблеми, за потреби назначити лікування. Немає жодного медичного доказового підґрунтя для того, щоб оцінювати кількість партнерів або давати поради з планування дитини, якщо ви не просили про це. 

Послухайте себе: чого вам хочеться? Ви можете прямо вказати лікарю на те, що вас цікавить лише гінекологічне консультування, а не безоплатний лайф-коучинг. Є також варіант промовчати і перевести розмову на тему вашого здоров'я й стану конкретно зараз, без порад чи аналізу минулого. Головне – тримайте при собі ідею, що медична освіта не гарантує того, що людина свідома й позбавлена упереджень. Пам’ятайте про власні кордони та право попросити чогось не робити чи не казати. 

На щастя, таких горе-лікарів меншість. Якщо ви тільки на етапі вибору лікаря – скористайтесь порадами подруг та ознайомтесь із відгуками.

Відсутність сексуальної освіти. Частіше за все страх перед походом до гінеколога виникає у юних дівчат. Основна причина – боязнь, що лікар визначить, що дівчина втратила цноту. По-перше, жоден лікар не має права розголошувати подібну інформацію. По-друге, такий страх виникає через неправильну поведінку батьків й відсутність сексуальної освіти. 

Але це стосується не лише юначок. Дорослі жінки іноді так мало знають про своє тіло, що їх страхи можна записати в окрему збірку фантастичних історій про вагіну. Доречі, про це слово: часто ви чуєте саме його, а не якісь дивні інтерпретації, як от “кицька” чи “печерка”? Жінки відчувають сором просто чуючи назву частини свого тіла! Звісно, у такому випадку, похід до лікаря, що буде напряму контактувати з, вибачте, “печеркою” – лякає до чортиків.

Що ж робити? Почніть заповнювати прогалини у знаннях. Гугліть, шукайте у YouTube, дивіться документалки, робіть все аби змінити власне сприйняття вагіни й перестати відчувати сором натикаючись на це слово. 

Страх почути серйозний діагноз. Зазвичай цей страх супроводжується першими двома причинами: соціальним тиском чи відсутністю секс. освіти. Тобто, боячись почути діагноз жінка перш за все тривожиться не за власне здоров'я, а за реакцію партнера чи інших людей. 

“Раптом хлопець подумає, що я зраджувала? Раптом, піде від мене до тієї, що здорова? Раптом скажуть, що я не гідна жінка?” Це сумно, адже суспільний тиск зменшує цінність жінки для себе самої і найяскравіше це проявляється якраз в подібних ситуаціях. 

Звісно, це не про всіх. Є жінки, що відчувають подібний страх через хвилювання саме про власне здоров'я. Тоді це в межах норми, адже цей страх є допоміжним механізмом, який штовхає жінку до подальших дій з турботи про себе.

Переосмислення ставлення до свого тіла, позбавлення від чутливості до соціального тиску, зміна відношення до лікарів – ключі до подолання страху перед походом до гінеколога. Однак, варто враховувати, що цей страх може бути тісно пов'язаним з іншими проблемами у вашому житті, як от низька самооцінка або труднощі у стосунках з партнером. В такому випадку найкращим рішенням буде комплексна робота над проблемами з психологом чи сексологом.

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно

Зв'язатися

Ми передзвонимо Вам в найближчий час!

eye eye

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього


Створіть новий пароль

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

eye
eye
eye eye

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно