Header logo

Фобії, страхи і тривога — три кити на шляху до психіатра

20.07.2021

Фобії, страхи і тривога — три кити на шляху до психіатра

Фобії, страхи і тривога — три кити на шляху до психіатра


Все життя нас супроводжують позитивні та негативні емоції. Це природно. Але такі емоції як страх, фобії та тривоги заважають насолоджуватися радощами життя.


У чому відмінність між страхом, фобіями і тривогою

Страх — це емоція, яка виникає при певних ситуаціях, що припускають небезпеку і загрозу. Він безпосередньо пов'язаний з інстинктом самозбереження і виживання.

Фобія — це патологічний страх чогось. Виникає щоразу, коли людина потрапляє в конкретну ситуацію. Різниця між страхом і фобією полягає в тому, що останнє є психічним розладом. Фобія не пов'язана з небезпекою, а логіку виникнення боязні пояснити важко. Фобії ускладнюють життя, оскільки людина змушена уникати певних об'єктів, приміщень, ситуацій. Справитися з такою проблемою самостійно практично неможливо.

Тривога ж — це емоційне переживання, яке виникає при передчутті небезпеки або загрози життю. Від страху тривога відрізняється тим, що перше виникає під час конкретної лякаючої ситуації, а друге — при очікуванні будь-якої небезпеки.

Тривога буває двох видів: нормальна і патологічна. Якщо нормальна тривога — це природне явище, оскільки переживання виникають в невизначених умовах, при нестачі необхідної інформації тощо. То патологічна тривога — це ірраціональний страх, який викликаний внутрішніми стражданнями. Найчастіше при такій тривозі емоції, які відчуває людина, не відповідають реальній ситуації.


Як розпізнати ці негативні емоції

Щоб зрозуміти, що конкретно вас турбує, слід звернути увагу на симптоми, які виникають при цих негативних емоціях.

Визначити, що ви боїтеся, допоможуть такі ознаки:

Фобії проявляються наступним чином:

Симптоми тривоги:

Як подолати негативні емоції

Страхи людей бувають різними. Перш ніж почати позбуватися негативних емоцій, слід визначити, що конкретно ви відчуваєте. Найлегше впоратися самостійно зі страхом. Якщо ви відчуваєте, що боїтеся чогось, то почніть глибоко дихати. Ця вправа допоможе заспокоїтися, нормалізувати серцебиття. Потім проаналізуйте свій страх: визначте причину його виникнення; зрозумійте, чи загрожує вам щось насправді чи цей страх безпідставний. Можливо, ви просто «накрутили» себе, і немає жодного грунту для страху.

Для того, щоб остаточно позбутися будь-якого страху, потрібно «подивитися йому в очі». Якщо ви боїтеся висоти — стрибніть із парашутом. Якщо лякають публічні виступи, пробуйте свої сили в ораторській майстерності якомога частіше. Це кращий спосіб стати трохи сміливіше.

Якщо ж вас переслідує тривога, то впоратися з нею можна так. Коли ви відчуваєте таку негативну емоцію через конкретну ситуацію, постарайтеся розібратися, чи раціональні ваші переживання. Випишіть все, що турбує. Подумайте, що ви можете зробити, щоб знизити рівень тривоги. Можливо, це буде послідовний план дій, який додасть вам впевненості в конкретній ситуації. Або список особистих якостей, які допоможуть повірити в себе і перестати переживати через потенційні невдачі.

Самостійне лікування фобій може стати проблемою, адже все не так просто. Але якщо працювати над собою — все вийде! У момент, коли починаєте відчувати страх або паніку, намагайтеся переключити увагу на щось інше, зробіть дихальні вправи. Це допоможе трохи розслабитися і знизити рівень страху.


Допомога психолога онлайн

Якщо ж ваша проблема настільки серйозна, що вирішити її самостійно неможливо, зверніться до психолога. Фахівець допоможе розібратися в причинах виникнення негативних емоцій. А також запропонує вправи і практики в боротьбі з нападами страху, тривоги, паніки. Подумайте, що саме турбує вас і поставте запитання психологу. Він підкаже, як позбутися фобії.

Пам'ятайте, що під страхом навіть найпримітивніших речей може ховатися серйозний психічний розлад. Тому, якщо відчуваєте, що страх необгрунтований, а тривога і паніка заважають вам нормально жити, не відкладайте похід до психотерапевта.

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно

Зв'язатися

Ми передзвонимо Вам в найближчий час!

eye eye

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього


Створіть новий пароль

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

eye
eye
eye eye

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно