психолог онлайн

Ви або хрестик зніміть, або труси одягніть!

Релігія та сексуальність — слова, які в нашому соціокультурному просторі рідко зустрічаються в одному реченні. І навіть просто при його прочитанні ми вже можемо відчути всередині себе напруження. Чому так відбувається і як не втратити внутрішню свободу на сексуальні прояви під тиском релігійної догми?

Кожна релігія має свої традиційні погляди на сексуальність. Наприклад, у консервативних релігіях поширене переконання, що секс має місце лише у межах шлюбу та повинен призводити до розмноження. Ми живемо в просторі, де домінують саме такі погляди.

img

Натомість, деякі релігії пропагують відкрите та позитивне ставлення до сексу. Вони вчать, що є важливим розуміння та вираження власних потреб і бажань у сексуальній сфері, підкреслюють значення інтимності для духовного розвитку людини і навіть вважають секс актом вшанування бога. Чи не цікаво, що те, що для одних є гріхом, для інших є просто природним вираження любові?

Отже перше, на що ми можемо спертись, щоб вирішити власний внутрішній конфлікт між релігійним та сексуальним — світ різноманітний.

Релігія глибоко «прошита» в структури психіки і навіть якщо ви вважаєте себе атеїстом, ви все одно можете відчувати на собі тиск релігійного середовища на сексуальні прояви. Чи доводилось вам стикатись з засудженням з боку іншої людини, вмотивованим її релігійним світоглядом?

Можливо на пляжі літня жінка поспішила донести до вашого відома, що ваша оголена плоть — це соромітницько. Або коханець несподівано повідомив, що оральні пестощі — то є гріх.

Як не відчути провину в таких ситуаціях?

По-перше, сформуйте для себе попередньо власне відношення, які ваші сексуальні прояви ви особисто вважаєте нормою. Це і є ваша позиція, з якої вас не посунути. Якщо комусь вона не до вподоби, то памʼятайте — справа в них, у їх непропрацьованих внутрішніх конфліктах, не в вас.

По-друге, підготуйте кілька варіантів відповідей на такі «випади». Це взагалі хороша стратегія для всіх сфер життя  — згадувати випадки, в яких хтось порушував ваші кордони і «заднім числом» придумувати на них вдалі реакції, які зберігають вашу внутрішню цілісність. 

img

Так, це не виправить ситуацію, що вже відбулась, але надасть вам впевненості на майбутнє. 

Поступово формуйте особистий «арсенал» для відстоювання своїх кордонів. Найкраще в таких ситуаціях — реагувати з гумором. В ідеалі ваша реакція не повинна образити опонента, а навпаки висвітлити ситуацію, в якій ви обоє опинились, як абсурдну. Подивіться виступи хороших коміків для натхнення.

Конфлікт релігійного та сексуального всередині людини в деяких випадках може призводити до неврозу, почуття провини, страху перед власною сексуальністю або навіть до депресії.

Тому це доволі розповсюджений запит серед звернень до психолога. Діапазон заборони, яку людина під впливом вірувань може поставити на прояви власної сексуальності широкий: від уникання певних поз до відрази на конкретні сексуальні практики — анальний секс, оральні чи мануальні пестощі. Звісно, це обідняє сексуальне життя і призводить до стану постійної незадоволеності в цілому.

img

Отже, як же ми можемо залагодити цей конфлікт?

З психологічної точки зору, ключ полягає в розумінні та здоровому прийнятті своєї власної сексуальності. Мова не про те, щоб обирати між релігією та сексом, а про знаходження балансу та гармонії між ними. Якщо релігійні переконання конфліктують з вашою сексуальністю, перш за все важливо зрозуміти, що ви не самі.

Зверніться до довіреної особи або фахівця, який може допомогти вам розібратися у ваших почуттях. Можливо, це буде відкрита розмова з релігійним лідером, терапевтом або сексологом. В деяких випадках відновлення внутрішньої гармонії потребує тривалої терапії. Нехай вас це не лякає. Через деякий час ви точно подякуєте собі за це рішення.

Пам'ятайте, що ваша сексуальність — це частина вас, яка заслуговує на розуміння, повагу і підтримку, незалежно від ваших чи чужих релігійних переконань, а секс — така ж нормальна потреба людини, як духовність.