психолог онлайн

Чому я не хочу займатися сексом кожен день, зі мною щось не так?

В нашому соціумі зараз є вкрай багато недоречних стереотипів стосовно сексуальності та збудження, давайте сьогодні розберемось в причинах низького лібідо та що з цим робити.

Хочу одразу нормалізувати найпоширеніші стереотипи стосовно лібідо:

  • а це нормально, що я не хочу сексу кожного дня? - так
  • чи може бути таке, що мені потрібен час на збудження? - так
  • я не хочу займатись сексом, це обовʼязково проблеми зіздоровʼям? - ні

Лібідо може змінюватись протягом життя.  Якщо просто, то лібідо - це статевий потяг та бажання займатися сексом. Лібідо може бути низьким, середнім та високим.

На генетичному рівні лібідо залежить від вашої статевої конституції.

Статева конституція - це здатність людини до певної кількості завершених статевих актів протягом проміжку часу. Тобто генетично закладено те, наскільки  багато сексу нам потрібно в житті. Статева конституція не змінюється, а от лібідо може бути в межах певного діапазону. І для кожної людини значення “низьке лібідо” є субʼєктивним. Для когось низьким лібідо буде бажання близькості раз в тиждень, для когось раз в місяць - і це нормально.

А перед тим, як ми почнемо обговорювати причини низького лібідо, важливо знати одну істину:

Головний орган, який відповідає за лібідо - мозок

img

Причини зниження лібідо

1. Стрес: уявіть, що ви прийшли з роботи о 7 годині вечора. День був важким, було багато зустрічей, справ та дедлайнів. Ви не встигли нормально пообідати та передихнути. Як ви будете себе почувати, коли прийдете додому ? Скоріше за все, у вас буде бажання відпочивати та замовити щось смачне на вечерю:) І насправді, в сучасному світі секс - це не необхідність, а справа, яка вимагає ресурсу, часу та настрою. Тому це нормально, що коли ви переживаєте більший стрес в житті, то бажання близькості буде нижчим.

2. Стосунки з партнером: на лібідо впливає ваше ставлення до партнера та його ставлення до вас. Часто буває так, що людина може обманювати себе в тому, що стосунки добрі і її все влаштовує. Але в такому випадку такий самообман буде впливати на рівень лібідо. Адже як ми вже знаємо - мозок є головним органом, що впливає на збудження. Тому будьте чесні з собою та порефлексуйте, наскільки вас влаштовують стосунки зараз.

3. Примушування: одна з найскладніших причин у зниженому лібідо. Це трапляється тоді, коли людина в стосунках змушує себе до близькості. Це може супроводжуватись такими думками: “Перетерплю, йому|їй же хочеться”, “Нічого страшного, зроблю приємне партнеру, а собі пізніше”,”Хоч би пошвидше вже закінчився секс” та інші. В такому випадку відбувається схожий процес:

я не хочу сексу зараз —> я ігнорую свої бажання та потреби —> погоджуюсь на секс —> це повторюється 5,10,20 разів протягом певного часу —> я перестаю взагалі хотіти близькості, бо всередині формується асоціація “секс - це неприємно”,  ”секс не доставляє задоволення”, ”я не люблю займатись сексом” і тд.

img

В такому випадку вкрай важливим є самоаналіз та розуміння, ви займаєтесь сексом, бо хочете чи тому, що треба?

  1. Незнання своїх вподобань: якщо людина не знає, яка поза їй подобається найбільше, які рольові ігри вона хоче спробувати, які техніки орального сексу їй подобаються - чи буде в неї сильний потяг до сексу? Не завжди. Адже секс вимагає витрати сил та енергії і коли це не “окупається” оргазмом чи задоволенням - лібідо буде низьким.
  2. Малоактивний спосіб життя та здоровʼя: якщо ви ведете сидячий образ життя, то лібідо теж буде заниженим. також важливо звернути увагу на фізичний стан та звернутися до лікаря, якщо симптоми продовжуються довгий час.

Як підвищити лібідо?

  • при сильному стресі практикуйте майндфулнес-медитації, ведення щоденника, терапія з психологом, спорт, прогулянки та life-work balance.
  • якщо стосунки з партнером доставляють дискомфорт  - важливо вчитись відверто та екологічно говорити з ним про це. Спробувати разом нові хобі та заняття, адже спільний час за новою справою підвищує довіру в парі. Також можна спробувати разом ходити на заняття спортом або парні танці. І якщо ви відчуваєте бажання працювати над стосунками разом, то сімейна терапія може допомогти у підвищенні гармонії в стосунках.
  • плекання любові до себе: в кожної людини любов до себе виявляється по-різному. Але хочу сказати, що любов до себе - це завжди про дії, а не просто про стан. Коли людина любить себе - вона робить щось для того, щоб показувати цю любов. Тому для розвитку самоцінності пропишіть список, що для вас означає “любити себе”. (це може бути приготування смачного сніданку, прогулянка, ведення щоденника, зал, турбота про себе та ін).
  • експериментуйте з партнером та з собою: це можуть бути секс-іграшки, які цікаві вам обом, рольові ігри, реалізація сексуальних фантазій.

Пройти тест на рівень лібідо