психолог онлайн

Як упоратися з емоційною залежністю?

04.04.2024
Як упоратися з емоційною залежністю?

Цей стан може виявлятися у формі постійного прагнення до схвалення, пошуку уваги, недостатньої самооцінки без підтвердження ззовні та навіть утримання від прийняття важливих життєвих рішень без погодження їх з іншими людьми.

Залежна особистість може потребувати допомоги для розвитку внутрішніх ресурсів та навчання здорових механізмів відносин з іншими.

Як розпізнати емоційну залежність?

Проте, аби дійти до розв’язання проблеми потрібно першочергово зрозуміти джерело та основні ознаки, якими виокремлюється емоційна залежність.

Існує ряд поведінкових шаблонів, на які варто звернути увагу, якщо ви помітили їх в себе:

 • Особа завжди шукає увагу, підтвердження та схвалення від інших. Вона відчуває себе незадоволеною, не отримуючи достатньо уваги.
 • Емоційна залежність вселяє людині страх розлучення, розриву відносин або конфліктів, оскільки це може призвести до втрати підтримки та від’єднання від іншої особи.
 • Є відчуття другосортності, невпевненості у власних силах; можуть виникати невдачі, якщо не отримується зовнішнє підтвердження чи успіхи, що не відповідають початковим очікуванням.
 • Емоційно залежна людина постійно порівнює себе з кимось та відчуває конкуренцію у відносинах, намагаючись знайти підтвердження власної цінності через оцінку зовнішніх факторів.
 • Людина демонструє прив’язаність у відносинах; докладає занадто багато зусиль на шкоду собі для того, щоб утримати близькі відносини та отримати схвалення.
 • Особа може уникати відповідальності за власні рішення, намагаючись узгоджувати їх з іншими.
 • Емоційна залежність може змушувати вас переживати сильні емоції (страх, тривога, розгубленість) за відсутності зовнішньої підтримки або в разі відчуття неприйняття кимось.

Емоційна залежність складно розпізнається, оскільки деякі з цих ознак можуть бути присутні у здорових відносинах, важливо звертати увагу на загальний образ поведінки та почуттів.

Якщо ви помічаєте, що це перешкоджає вашому життю, варто звернутися за психологічною допомогою.

Чому ми намагаємося зберегти стосунки, які не врятувати?

Найчастіше зберігати безнадійні стосунки нас штовхає саме емоційна залежність від людини.

Але ж які можуть бути причини прагнення втримати стосунки, навіть коли їх неможливо врятувати?

 • Емоційний зв'язок з іншою особою та сильні почуття до неї, навіть якщо стосунки зазнали серйозних труднощів.
 • Навколишнє середовище, родина чи друзі можуть тиснути на нас, щоб ми не розривали взаємин з партнером попри те, що вони завдають регулярних негативних емоцій.
 • Страх втрати стосунків, не дивлячись на те, що вони не приносять задоволення чи щастя, через страх самотності.
 • Віра у можливість змін та поліпшення стосунків, навіть за умов, що це малоймовірно та нереалістично.
 • Відчуття провини за розрив стосунків. У цьому випадку спроби врятувати їх виступають, як спосіб компенсування цього відчуття.
 • Може спрацювати прив'язаність до стосунків попри те, що вони не здорові та несприятливі, через звичку та відсутність альтернатив.

Важливо зрозуміти, що іноді розрив є найкращим рішенням для обох сторін, особливо якщо стосунки завдають більше шкоди, ніж користі.

Варто бути відкритим до власних почуттів та потреб, а також прийняти факт, що не завжди можна змінити чи врятувати стосунки, і це не означає поразку та провал.

Як упоратися з емоційною залежністю?

Емоційна залежність потребує лікування, а це – довгий шлях розвитку свідомості, рефлексії, використання стратегій саморегуляції та залучення до процесу психолога чи терапевта.

Існує декілька основних кроків, які допоможуть керувати емоційною залежністю та боротися з нею.

 1. Практикуйте усвідомленість емоцій, думок та поведінки. Навчіться спостерігати за своїми реакціями та рефлексувати про їхні причини та наслідки.
 2. Розвивайте інтереси, навички та здібності, що допоможе вам знайти внутрішній ресурс та задоволення без залежності від інших людей.
 3. Навчіться встановлювати особисті кордони у відносинах з людьми. Будьте відкритими щодо своїх потреб та відмовляйте, якщо це необхідно для збереження власного психічного здоров'я.
 4. Вчіться виявляти та виражати свої емоції конструктивним способом. Використовуйте техніки саморегуляції, такі як глибоке дихання, медитація, йога чи фізична активність для зменшення стресу та емоційної напруги.
 5. Якщо емоційна залежність виявляється серйозною проблемою, не соромтеся звернутися за підтримкою до кваліфікованого спеціаліста. Він допоможе виявити корені залежності та знайти ефективні стратегії для її подолання.

Потрібно пам'ятати – емоційна залежність потребує лікування і цей процес не швидкий, але цілком можливий. Найголовніше — бути готовим до змін та приймати допомогу, коли це необхідно.

Немає нічого неможливого та емоційна залежність також піддається керуванню та лікуванню.