психолог онлайн

Як боротися з почуттям сорому і провини?

13.05.2024
Як боротися з почуттям сорому і провини?

Як часто всередині вас з’являється неприємне відчуття, що наче тисне на все тіло та мозок?

Це трапляється через сором та провину, і може ставати важким тягарем, впливаючи на психічний та емоційний стан.

Сором це почуття, яке виникає, коли ми порушуємо соціальні норми або стандарти поведінки, котрі вважаються загальноприйнятними. Воно часто пов'язане з відчуттям недосконалості, неспроможності або відчуження від оточення.

Сором з’являється внаслідок різних ситуацій, наприклад, при зазіханні на чужий особистий простір чи невдачі в суспільній взаємодії.

Ця емоція має різні прояви: від легкої незручності до сильного дискомфорту та навіть паніки.

Як позбутися почуття сорому?

Почуття сорому може бути серйозним викликом, але з правильним підходом ви зможете його подолати.

Для цього необхідно самостійно або з психологом побудувати ефективну стратегію, яка допоможе керувати емоціями та боротися з відчуттям сорому.

 • Розуміння коренів. По-перше, важливо розібратися, чому та коли виникає сором. Часто це пов'язано зі стандартами чи очікуваннями, яким ви намагаєтеся відповідати, або ж негативними досвідами минулого.
 • Працюйте над самоприйняттям. Розвивайте позитивне ставлення до себе. Пам'ятайте, що ніхто не є ідеальним, і кожна людина робить помилки. Вчіться приймати себе такими, якими ви є, з усіма своїми сильними та слабкими сторонами.
 • Працюйте над відчуттям власної гідності. Розуміння своєї цінності допоможе не перебільшувати значення ситуацій, які спричиняють сором.
 • Підтримка. Поділіться своїми переживаннями з близькими людьми або ж зі спеціалістом — психологом.
 • Практикуйте самодовіру. Виконуйте дії, які допомагають вам розвивати впевненість у собі. Це може бути отримання додаткових навичок чи знайомство з новими людьми.

Сором у психології розглядається як нормальна емоція, що перетворюється на проблему за умови, якщо вона перешкоджає нашому повсякденному життю та самопочуттю.

Проте саморефлексія і праця над цим допоможе вам поступово мінімізувати сором та відчути впевненість у своїх діях.

Як позбутися почуття провини?

Почуття провини це емоційний стан, який виникає в результаті переконання в тому, що ми зробили щось неправильне або шкідливе.

Важливо розуміти, що провина та сором можуть бути конструктивними, якщо вони спонукають до виправлення помилок або самовдосконалення.

Однак, коли вони стають надмірними або заважають психологічному добробуту, важливо боротися з ним.

Людей деколи бентежить також безпричинне почуття провини або ж надмірний сором за себе. Це тип емоційного досвіду, коли особа відчуває вину чи неспокій, навіть якщо немає об'єктивних підстав.

Причини для цього можуть бути різними та індивідуальними для кожного:

 1. Перфекціонізм. Люди, які мають високі стандарти для себе, часто відчувають себе винними, якщо не досягають своїх власних вимог.
 2. Травматичні ситуації. Маючи ряд негативного досвіду, особу може тривожити провина через непримиренність з подіями.
 3. Страх втрати контролю. Особа, що боїться втратити контроль над ситуацією, може відчувати сором та провину, навіть якщо вона не винна у тому, що сталося.

Людей часто турбує почуття провини та те, як його позбутися. Варто обрати індивідуальний підхід та практики, за допомогою яких вам буде легше боротися з цим нав’язливим станом.

 • Необхідно зрозуміти джерело цієї емоції. Знання коренів допоможе знайти способи подолання.
 • Якщо ваша провина пов'язана з реальною помилкою чи недоречним вчинком, спробуйте зробити все можливе, щоб виправити ситуацію.
 • Навчіться пробачати себе, адже кожна людина може припуститися помилки, але це не визначає її як особу в цілому.
 • Якщо ви відчуваєте, що не в змозі впоратися з цим самостійно — зверніться до кваліфікованого психолога  спеціаліста.

Вина і сором можуть з’являтись у нашому житті, але вони не повинні займати більшу його частину. Найважливіше — це бути терплячим та ласкавим до себе.