психолог онлайн

Вплив стресу на здоров'я

09.05.2024
Вплив стресу на здоров'я

Пам'ятаєте, як ваше серце билося зі швидкістю світла, коли ви вперше здійснили свою мрію чи відкрили для себе щось нове? Проте, на жаль, життя складається не лише з позитивних моментів, воно також кидає нам виклики та приносить стрес.

Стрес це реакція організму на зовнішні або внутрішні навантаження, які можуть впливати на фізичний та психічний стан. Ця реакція буває корисною у невеликих дозах, вона допомагає впоратися з надзвичайними ситуаціями або швидко реагувати на загрози.

Однак, довготривалий чи надмірний стрес має негативний вплив на здоров'я та загальне самовідчуття.

Це ніби страшний пірат, що несподівано нападає та виснажує наші ресурси.

Симптоми стресу

Затяжна дія тиску на людину має свої наслідки, і аби навчитись з цим боротись необхідно вміти ефективно розпізнавати та визначати симптоми стресу.

 1. Безсоння, втома та знижена енергія. Стрес може впливати на якість та тривалість сну, а також викликати відчуття втрати енергії, що призводить до загальної слабкості та безсилля.
 2. Головний біль та мігрень. Підвищений рівень напруги часто сприяє розвитку головних болів та мігреней, особливо у людей, які мають схильність до цих станів
 3. М'язові напруги. Часті стресові обставини можуть призводити до м'язових напруг та болів, особливо у шиї, спині та плечах.
 4. Зміни апетиту. Деякі люди можуть втрачати апетит, тоді як інші можуть навпаки спостерігати збільшення апетиту та надмірне переїдання.
 5. Дратівливість. Людина стає більш дратівливою, а її нервова система — вразливою. Це впливатиме на її взаємини з оточенням та на загальний настрій.

Стрес та його симптоми можуть варіюватись залежно від особливостей організму, а також частоти та інтенсивності стресових ситуацій, які переживає людина. Важливо вчасно розпізнати ці ознаки, щоб знайти правильні стратегії управління своїм психологічним станом.

Види стресу

Стрес поділяється на два загальні види. Це допомагає згрупувати усі ситуації та чітко визначити їх вплив.

Існують такі типи:

 • Гострий стрес (еустрес) — тобто короткотривалий та невеликий стресовий стан, який виникає внаслідок нових, захопливих чи стимулювальних ситуацій. Цей вид може бути позитивним, оскільки надихає на досягнення цілей, підвищує ефективність та мотивацію.

На його появу можуть впливати подорожі, особисті перемоги, важливі життєві події.

Гострий стрес може стимулювати викид адреналіну, що підвищує кровообіг, допомагає краще фокусуватися та швидше реагувати на ситуації.

 • Хронічний стрес (дистрес) — це тривалий та постійний стресовий стан, який виникає, як наслідок через постійні труднощі, негативні досвіди або нерозв'язані проблеми.

Він може з’являтися через труднощі на роботі, фінансові проблеми, конфлікти в особистому житті, хронічні захворювання чи незадовільні умови життя.

Дистрес призводить до різних проблем зі здоров'ям, таких як серцеві захворювання, депресія, тривожність, імунні порушення, проблеми з ШКТ.

Гострий стрес буває корисним у невеликих дозах, адже він стимулює організм та допомагає вирішувати життєві обставини.

Проте хронічний може мати серйозні негативні наслідки для здоров'я та добробуту.

Саме тому важливо розрізняти види стресу, вчитися ефективним стратегіям управління ним та забезпечувати собі психологічний комфорт.

Як психолог допомагає впоратися зі стресом

Зрозумівши, що вам необхідна допомога, потрібно знайти психолога, який дасть можливість впоратися з переживаннями через різні методи та підходи.

Вони також розрізняються між собою залежно від стадії стресу:

 • Стадія реакції.
 • Опір та заперечення.
 • Відновлення або виснаження та спустошення.
 • Прийняття.

У різні етапи психолог допомагає пацієнту зосередитися, знизити тривожність. Він підтримує розвиток стратегій саморегуляції, використовуючи техніки релаксації та відновлення енергії.

Психолог з пацієнтом можуть розробляти плани дій для зменшення стресових ситуацій та мінімізування тригерів.

Психологія стресу містить різні терапевтичні методи для управління емоціями під час напружених ситуацій, а також для боротьби з пригніченим та нервовим станом.

 • Когнітивно-поведінкова терапія.

Вона базується на зміні негативних думок та переконань, які викликають стресову реакцію.

 • Техніки релаксації.

Це охоплює медитацію, дихальні вправи, йогу та інші методи для зниження фізичної та психічної напруги.

 • Терапія розмовами.

Психологічні консультації допомагають осмислити та розібратися в особистих емоціях, досвіді та сприйнятті напружених становищ.

Методи боротьби зі стресом у психології бувають різні, тому важливо підібрати найкращий варіант для себе, враховуючи індивідуальні особливості.

Пам’ятайте, стрес — це не просто поганий настрій чи маленька незручність. Навчитися боротися з ним – означає отримати можливість самостійно керувати своїм життям, зберігаючи здоров'я та гармонію.