психолог онлайн

Любовна залежність чи здорове кохання

13.03.2024
Любовна залежність чи здорове кохання

Любов – це один з найбільш складних емоційних досвідів, які може пережити людина. Вона надихає нас, робить наше життя яскравішим, заставляє працювати нашу нервову систему на повну, виділяючи коктейль зривних гормонів та перетворюючи їх у яскраві емоції та відчуття. Але ця медаль має і іншу сторону, темну, де любов може стати причиною болю та страждань, емоційного розпачу, та психічного зриву, особливо коли перетворюється на любовну залежність.

І тут дуже важливо розуміти різницю між любовною залежністю та здоровим коханням, бо це ключове завдання для збереження вашого емоційного та психічного благополуччя.

Яким має бути здорове кохання ?

В ідеальних стосунках де двоє партнерів кохають один одного, вони проявляють взаємну підтримку та розуміння, здатність вислуховувати один одного без суджень та критики, а також мають спільність цілей та цінностей. В таких взаємовідносинах переважають:

 • Рівновага: Кожен партнер має свій простір для самореалізації, улюблених занять і друзів, не відчуваючи себе обмеженим.
 • Довіра: Партнери вірять один одному і є відкритими щодо своїх почуттів і бажань.
 • Взаємна підтримка: Партнери підтримують один одного у досягненні своїх цілей і поділяють радощі та турботи.
 • Самостійність: Обидва партнери можуть функціонувати самостійно, знаходячи радість і задоволення у своєму житті, незалежно від відносин.

Резюмуючи, можна сказати що здорові відносини дозволяють кожному партнерові розвиватися особистісно, не обмежуючи свободу або відчуття самовираження. Вони базуються на відкритості та взаємній довірі, що дозволяє обом сторонам відчувати себе безпечно та захищено.

Крім того, здорове кохання включає в себе здатність до компромісів та розв'язання конфліктів конструктивним шляхом, а не уникання чи загострення проблем.

Що таке любовна залежність ?

Головна різниця між любовною залежністю і здоровим коханням полягає в тому, що перше ґрунтується на потребі контролю і страху втрати, тоді як останнє ґрунтується на взаємній повазі, довірі та відкритості.

Отже,  що таке любовна залежність та чому небезпечно жити в такому психоемоційному стані

Любовна залежність - це стан, коли людина стає емоційно залежною від свого партнера, у деяких випадках спостерігаються навіть фізичні прояви у вигляді болю в області грудей, затуманення мислення, панічне відчуття безвиході, нездатність нормально функціонувати в суспільстві.

Любовна залежність може мати різноманітні причини, які включають в себе психологічні, емоційні та соціальні аспекти. Ось кілька загальних причин, які призводять до розвитку любовної залежності:

 1. Низька самооцінка: Люди з низькою самооцінкою можуть шукати підтримку та підтвердження від інших, а відносини стають для них джерелом внутрішньої цінності.
 2. Страх відхилення: Люди, які бояться бути самотніми або відхиленими, можуть розвивати залежність від свого партнера, сподіваючись на збереження відносин за будь-яку ціну.
 3. Неясна або травматична історія відносин: Досвід травматичних або нестабільних відносин у минулому може призвести до формування шаблонів залежності в майбутніх відносинах.
 4. Недостатня самореалізація: Коли людина не реалізовується в інших аспектах життя, вона може перенаправити свої емоції та увагу на відносини, і це призводить до залежності.
 5. Біологічні фактори: Деякі дослідження також показують, що хімічні процеси у мозку можуть грати роль у формуванні залежності від партнера, так само як це відбувається у випадку залежності від речовин.

Ці причини часто взаємодіють між собою, утворюючи складну мережу, яка сприяє розвитку і підтримці любовної залежності, що з часом перетворює людську особистість в мішанину із комплексів, страхів, невротичних розладів та фізичних хвороб на психічному підґрунті.

Тому якщо ви або хтось із ваших знайомих відчуває що потрапив у любовну залежність, рекомендуємо як найшвидше звернутися за допомогою до професійного психолога чи терапевтичної групи, щоб якомога скоріше мінімізувати майбутні наслідки.

Звернення за допомогою до професійного психолога чи участь у терапевтичній групі залежних, допоможе вам:

 • змінити негативні думки та поведінку, пов'язану з любовною залежністю;
 • навчить стратегій, які допоможуть розвивати самостійність та незалежність від партнера;
 • керувати своїми реакціями та взаємодіями у відносинах;
 • залучити більше здорових взаємодій у ваших відносинах;
 • якщо історія відносин містить травматичні події, психотерапевт допоможе переробити ці травми та побудувати здоровіші механізми адаптації.

Кохайте по справжньому, віддавайтесь цим почуттям, будьте відкритими один до одного та не забувайте, що скрізь потрібна міра та здоровий глузд, аби не потрапити в таку халепу як любовна залежність.