психолог онлайн

Як розказати про секс дитині

Мамо, що таке презерватив? Тато, а як це “довести до оргазму” та багато інших питань,  з якими діти часто приходять до батьків. І часто реакція батьків дає дитині зрозуміти, що секс - це щось аморальне, соромне,  та про це краще дізнатися від друзів. Але статева освіта має відбуватись з дитинства, тому давайте поговоримо про те, як відповідати та різні питання дітей про секс.

По-перше, чи потрібно говорити з дітьми про статеві органи, секс і тд?

Діти зазвичай починають цікавитись та задавати різні питання у 3-4 роки. Адже в цьому віці починається активне дослідження себе, світу та соціалізація з іншими дітьми у садочках. І найважливіше це те, як ви відреагуєте на питання від дитини: якщо ви починаєте червоніти, соромитись та ховати погляд - дитина зрозуміє, що ця тема є якоюсь не такою, як інші і може вдаватися до декількох стратегій. Вона може почати питати про це частіше, бо їй буде цікаво та смішно від вашої реакції.

А друга стратегія - дитина закриється і буде дізнаватись про це від друзів або соцмереж.

Тому перше правило: реагуйте спокійно

І далі хочеться поговорити про пʼять основних правил того, як говорити з дітьми на інтимні теми:

img
img

Не починайте розповідати про все і одразу

Якщо дитина запитала “Що таке презерватив” не потрібно відповідати так:

  • “Це для того, щоб під час сексу партнери не мали інфекцій та дівчина не завагітніла. Інфекції можуть бути дуже страшними, тому завжди треба ними користуватись”.

В цій відповіді дуже багато зайвої інформації. Краще просто відповісти на питання лаконічно та просто:

  • “Це накладка на пеніс” “Це захисна накладка, якою користуються чоловіки”.

Зазвичай, після цього в дитини відпаде питання. Але якщо вона продовжує питати, для чого ця накладка, то ви можете відповісти на це питання теж спокійно та без зайвої інформації.

Не залякуйте дитину

Якщо дитина запитала “Що таке секс” не потрібно реагувати так:

  • “Ти що, ти малий таке питати. І взагалі, не треба про таке думати. І хто тобі сказав це слово? Я піду з ними розбиратись”

Така реакція спровокує у дитини страх, тривогу, відчай та інші емоції.

А в майбутньому це може призвести до неприйняття свого тіла або страху перед спілкуванням з протилежною статтю.

img

Ставте межі

Якщо дитина починає питати про секс та інші інтимні теми в магазині або на очах у великої кількості дітей - ви не маєте відповідати одразу. Краще відреагувати наступним чином:

  • “Дякую за твоє питання, я відповім на нього, коли ми будемо удвох. Бо це інтимна тема, яку не потрібно обговорювати при інших людях
img

Показуйте свої кордони.

Може статися так, що дитина буде цікавитись вашим досвідом. І наприклад запитати:

  • “Мамо, а ти робила колись мінет татові” , “Тато, а в тебе був оргазм?”

В таких ситуаціях не потрібно розповідати дитині про весь свій бурний досвід. Важливо розставити кордони та відрегувати наступним чином:

  • “Дякую за твоє питання, але я не буду на нього відповідати. Ця тема тільки між мною та татом|мамою”

Таким чином дитина зрозуміє, що питати у людей про їхній статевий досвід не завжди є правильною ідеєю.

Говорити про секс потрібно

І важливо зазначити, що говорити про контрацепцію з підлітками потрібно.

Якщо ви з дитинства будете виховувати в дитини правильне ставлення до статевого життя, вона буде розуміти відповідальність та спокійно ставитись до того, що ви купите їй презервативи або проговорите правила поводження себе на вечірках.

Зазвичай підлітки реагують гостро тільки тоді, коли з дитинства ця тема була табуйованою і тільки в 16 років батьки почали питати про стосунки, секс, захист та інші теми.

img

Тому говоріть відкрито і памʼятайте про те, що секс - це нормальна частина життя будь-якої людини і через соціум та стереотипи ми боїмось та не хочемо говорити про це. Але своїм правильним ставленням та вихованням ви допоможете підлітку вирости в людину без проблем в сексуальній сфері.