Header logo

"По ту сторону ревнощів" як це? Розповість психолог Юлія Петруняк

05.07.2020

"По ту сторону ревнощів" як це? Розповість психолог Юлія Петруняк

Кращий спосіб утримати - відпустити


За статистикою ревнощі займає друге місце в списку основних причин розлучень (перше - фінансові проблеми). В основі ревнощів лежить почуття власності і невпевненості в собі. Тобто в ревнощах егоїзму більше, ніж любові. З одного боку, спостерігати за ревнивця, які невтомно моніторять соцмережі своїх половинок і влаштовують їм стеження і допити, смішно. З іншого, стає їх щиро шкода, коли розумієш, наскільки сильно їх терзають ці муки зсередини, адже вони шукають те, що шалено бояться знайти. А якщо знову згадати статистику, яка говорить, що 20% злочинів скоюються на грунті ревнощів, то жалість стає недоречною.

Ще Олександр Дюма вважав, що ревнощі - це мистецтво заподіювати собі зло більше, ніж будь-кому іншому. Дійсно, втрачаючи довіру до людини, в чем-то його підозрюючи, ми з часом починаємо ненавидіти його. Таким чином, він поступово стає нашим ворогом тому, що втрачається близькість і почуття безпеки поряд з ним. Ми закриваємося, відгороджуємося від накриває болю і від партнера одночасно. Інша крайність - за всяку ціну дізнатися правду, навіть приблизно не уявляючи, що потім з цією правдою робити. Часто відбувається така картина: один з партнерів витрачає багато сил на те, щоб зафіксувати факт зради, але потім розуміє, що, не дивлячись на те, що його підозри підтвердилися, він не готовий розлучитися з цією людиною. І тоді починається пекло: відносини тривають, який змінив або мучиться почуттям провини або розуміє, що раз пробачили, можна і далі продовжувати, але надалі бути обережнішим. Партнер, якому змінили, втрачає сон і спокій, фраза «зрадив один раз ...» набуває нав'язливу форму, постійний моніторинг і стеження стають стилем життя.

Особливо цікаві випадки, коли партнер, який зрадив, не проявляє каяття і тим більше не намагається скупити провину безліччю відомих способів і поводиться так, як ніби нічого не сталося. У другої половини просто шок, а пояснення дуже просте: для захисту своєї психіки партнер підвів залізобетонну платформу, що виправдовує його вчинок, типу «вона мене сама до цього довела» і т.п.

У мене був колега по роботі, який безбожно зраджував своїй дружині зі своєю співробітницею на очах у всього колективу і ходив при цьому з гордо піднятою головою. Одного разу на корпоративі я запитала, що він відчуває, коли зраджує своїй дружині і він відповів, що відносини з цими двома жінками, це як 2 різні кімнати. І чому, перебуваючи в одній кімнаті, він повинен щось думати або відчувати до іншого. На практиці я часто дивуюся людської винахідливості в вибудовуванні психологічних захистів. Складна ситуація, коли партнер чесно прийшов і все розповів, особливо, якщо друга половина вважає за краще не вникати так глибоко в його життя, щоб краще спалося. Причому, він так пишався собою за те, що все чесно розповів, адже не кожен на таке зважитися, заодно і висповідався, навіть легше стало.

А як себе почуває друга половина в ролі католицького священика? Це ж повний когнітивний дисонанс: партнер їй зрадив, противно, але, в той же час, він такий чесний і відкритий (навіть моніторити не потрібно). Найчастіше в таких випадках після довгих «гойдалка» партнери в результаті все одно розходяться. Коли «чесний» чоловік моєї знайомої прийшов і розповів, що зрадив її, вона відповіла, що зрада логічна для неї, адже це результат їх деструктивних відносин. Вони незабаром розлучилися, але причиною розриву була зрада, а обставини, які її викликали. Хороша новина в тому, що ревнощі, як рису характеру можна пропрацювати, адже характер - не вроджена елемент, а сформований під впливом умов життя. І якість життя варте того, щоб попрацювати над собою. Моя подруга сидить на моїй кухні о 2 годині ночі і нервово ковтає чай. На її обличчі вселенська скорбота і застиглі сльози. Вона підозрює, що її хлопець їй зраджує і розробляє операцію по його викриття. Справа в тому, що пару років тому вона спіймала його на гарячому і з тих пір постійно живе в стані тривоги, що ситуація повториться. І вона повторюється. З веселою, товариською дівчата подруга перетворилася в нервову істеричку з нав'язливими ідеями. У підсумку, через 3 роки істерик і скандалів відносини все одно зруйнувалися. А все тому, що дівчина спочатку не прийняла рішення: зрозуміти і пробачити або піти.

Як допомогти собі:

• Змістити фокус з відносин партнера з кимось третім на відносини в парі, внести різноманітність і позитив, попрацювати над собою
• Прямо поговорити про те, чого партнерові не вистачає, і він хотів би змінити або поліпшити в ваших відносинах
• Бути в потоці, займатися улюбленою справою, спілкуватися з цікавими людьми, вести активне, насичене подіями життя.
• Ревнощі, як і інші почуття не можна пригнічувати. Пригнічені емоції рано чи пізно вилізуть у вигляді хвороби або нервового зриву. Краще трансформувати ревнощі за допомогою творчості, спорту, стрільби в тирі, спілкування з друзями і т.п.
Ну і, наостанок, буде доречно згадати цитату Антоніо Менегетті: «Цінність любові визначається мірою збагачення особистості, а не ступенем володіння». І поставити собі питання «Навіщо ми разом?» Мені допомагає, сподіваюся, допоможе і вам.

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно

Зв'язатися

Ми передзвонимо Вам в найближчий час!

eye eye

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього


Створіть новий пароль

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

eye
eye
eye eye

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно