Header logo

Екзистенційна криза: як пережити

28.05.2021

Екзистенційна криза: як пережити

Екзистенційна криза: як пережити


У житті людина стикається з різними переломними моментами, які так чи інакше впливають на її долю. Переїзд в інше місто, закінчення університету, зміна роботи, весілля, народження дитини, розлучення. Перераховувати можна нескінченно.

Кожна ситуація впливає на людину, її думки, вчинки, емоційний стан. Однак найбільш сильний вплив мають психологічні чинники. Наприклад, екзистенційна криза. Типова first world problem. Сучасна людина звільнена від необхідності вирішувати гострі питання виживання. Тому у неї достатньо часу, щоб розмірковувати про сенс життя, пошук призначення і т.п. Починаючи розбиратися в своїх бажаннях і відчуттях, можна дійти безрадісних висновків.

Що таке екзистенційні проблеми? Як знайти вихід з кризи?
Розповідаємо в статті.


Що таке криза?

Це неспокійний стан, який з'являється в зв'язку з травмуючими подіями. Виражається в переосмисленні життя, цілей, поглядів, цінностей, прийнятих рішень. Людина ставить під сумнів все: від вибору, який зробила у минулому до того, в якому напрямку рухатися далі.

Звичайно, не завжди, розмірковуючи про сенс життя, людину долають страхи, розчарування і невизначеність. Екзистенційна криза — це не обов'язкова точка, якої кожен повинен дійти. Думки про прожиті роки можуть викликати як почуття незадоволеності, так і наснаги.

Якщо ви знаєте відповіді на запитання: «Який сенс життя?», «У чому моє призначення?», «Чи я живу, як мріяв?» і т.п. — чудово! Криза ідентичності та інші психологічні проблеми не страшні.

Гірше, коли, ставлячи собі ці запитання, відчуваєте порожнечу всередині. Не розумієте, чи туди рухаєтеся. Чого хочете від життя. Коли, займаючись самокопанням, не знаходите відповіді на важливі питання. Цей стан називають екзистенційною кризою.

Ознаки кризи:

Вплив на сфери життя

Коли людина переживає екзистенційну кризу, страждають всі сфери життя. Робота не радує, стосунки не в кайф, все більше часу хочеться проводити наодинці з собою.

Не справляєтеся з багатозадачністю. Руки опускаються, з'являється почуття тривожності та безсилля, повна відсутність мотивації.

Перестаєте мріяти, а значить ні до чого прагнути. Якщо раніше ви були сповнені енергії та ентузіазму, хотілося гори перевернути, то зараз оберете весь день валятися в ліжку.

Криза впливає і на особисте життя. Вам важче перебувати наодинці з партнером. Шукаєте способи усамітнитися, втекти. Здається, що вас не розуміють і не підтримують. Замикаєтеся в собі. Частіше згадуєте минуле, порівнюєте.

Кожен день проживаєте в сумнівах. Не знаєте, чи це життя, про яке мріяли.


Як пережити кризу?

Якщо ознаки кризи вам знайомі, то перше, що потрібно зробити — це видихнути і зменшити темп. Відпочиньте і розслабтеся. Відпустіть всі думки і тривожні переживання. Віддайтеся моменту, тому, що є тут і зараз.

Візьміть вихідний, а краще — тиждень відпустки. Поїдьте в гори, до моря, туди, де зможете відволіктися від шаленого ритму життя і відпочити. Вимкніть телефон, не перевіряйте пошту і робочі чати. Потім, набравшись сил і прийнявши себе, повертайтеся до пріоритетів і завдань.

Перегляньте цілі та плани. Можливо, через стан кризи ваша підсвідомість говорить, що ви рухаєтеся не в тому напрямку і потрібно змінити орієнтири.

Не замикайтеся в собі та не суньте голову в пісок. Розберіться в тому, що турбує і тривожить, а потім трансформуйте ці «знахідки» в нові проєкти.


Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно

Зв'язатися

Ми передзвонимо Вам в найближчий час!

eye eye

Забули пароль?

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього


Створіть новий пароль

Ваш новий пароль повинен відрізнятися від попереднього

eye
eye
eye eye

Підтвердження номера

Вам було відправлено sms з кодом підтвердження

Не отримали код?
Надіслати повторно